První oficiální gekiken

Jak již někteří vědí, v září tohoto roku byla založena první a jediná meziškolová organizace v České republice propagující volný šerm japonským mečem Gekiken, a to Celočeská federace Gekiken džucu. Abychom toto založení náležitě oslavili, uspořádali jsme v pátek 19. 10. v našem dódžó první otevřené taikai (soutěž) v této disciplíně.

Jakkoliv první turnaj v Gekikenu se odehrál již před třemi lety, v tomto případě se jednalo o nové stádium vývoje disciplíny, a proto byla snaha, aby vše dopadlo, jak má.

Potenciální nervozitu pořadatelů i participantů harmonizoval dobrý čajík (Da hong Pao), který zajisté nemalou měrou přispěl k dobré pohodě a neformální atmosféře akce, při které se až na nečetné výjimky z řad nově příchozích sešli především staří známí a přátelé, často již se zkušeností z předchozích neformálních klání v Gekikenu

Hojná účast indikovala, že Gekiken má svým příznivcům co nabídnout a jedná se o atraktivní disciplínu. Účastníci turnaje, kteří přijeli ze všech koutů republiky, se chovali naprosto zodpovědně a disciplinovaně, takže oficiální zahájení turnaje proběhlo včas a přesně podle plánu. Zahájení doprovodil mistrovskou hrou na šakuhači (snad jediný hudební nástroj, který je dechově-bicí, protože ho mniši zenové sekty Komusó používali v sebeobraně jako krátký obušek) docent Vlastislav Matoušek. 

Bylo nám potěšením vyslechnout několik skladeb tradičního repertoáru honkyoku, které ostatně interpret hrál i pro J.V. japonskou císařovnu či J.S. Dalajlámu.

Následovalo enbu (ukázka) tamešigiri Hakuzan dódžó a přátel (budoucí vítěz turnaje Jan Neškodný, Silvestr Prajer – Gorin, Kasumi dódžó). Sekaly se originální japonské rohože tatami omotte, přičemž  náš sensei Jakub Zeman si splnil dlouholetý sen a úspěšně testoval tlustou rohož futomaki, smotanou z pěti klasických rohoží technikami migi a hidari kesa, formou dle učení mistra Nakagawy přímo z tasení – nuki uči. Je uspokojivé, že se provedení velmi obtížné techniky zdařilo.

Poté, co zbytky nešťastných rohoží vyklidily pole, nadešel okamžik, na který všichni tak trpělivě čekali: zahájení turnaje. Soupeři se losovali, a protože byl sudý počet účastníků, nikdo nevyšel naprázdno. Elegantní rozhodčí, Michael Kňažko, a pomocný rozhodčí Jakub Zeman, se ujali soudcování.  

Jako očitý svědek musím říct, že všichni, kdo na turnaji bojovali, byli féroví, nadšení, stateční, soustředění, odhodlaní, jediným slovem naprosto úžasní. A dvě ženy, které se turnajového klání zúčastnily rovněž, byly nejen takto úžasné, ale ještě navíc krásné. 

Vítězem turnaje se stal naprosto zaslouženě skvělý bojovník klamající příjmením, Jan Neškodný, který se ve finále utkal v dechberoucím dynamickém střetu s Jaroslavem Víškem z Hakuzanu. Třetí místo získal bojovník z Kasumi dódžó, Miroslav Klofát.

Technické přestávky byly vyplněny hezkým dětským gekikenem dvou talentovaných hochů z Kasumi dódžó.

Patří velké poděkování našim milým hostům, doc. Matouškovi za krásný koncert na šakuhači, Michaelu Kňažkovi (Česká Zemská šermírna) za skvělé soudcování, účastnickým dódžó (Kasumi, Gorin, Micu Izumi) i jednotlivcům, kteří dorazili na Taikai i z velmi vzdálených destinací: Frýdek-Místek, Brno, Kadaň…

Osobně si myslím, že jsme si páteční večer všichni náramně užili a že se vynasnažíme si to brzy zopakovat. Pokud se domníváte, že by se vám podobná akce mohla zamlouvat, určitě příště zavítejte, ať již jako účastníci, či jako diváci.


úvod aktivity: Gekiken 撃剣
Bíla hora