Japonský večer na Smíchově

V roce 2018 jsme zahájili tradici Japonského večeru na Smíchově, v průběhu kterého se snažíme prezentovat zaujaté veřejnosti asijskou kulturu. Druhý ročník se uskutečnil v o rok později a Martin Hradecký, který se akce účastnil, o nás napsal následující slova: 

V pátek 24. května se v Praze na Smíchově na letním cvičišti Mrázovka uskutečnila velmi zajímavá akce. Jednalo se o večer plný japonské kultury a různých bojových umění. Večerem, který započal v 19:00 a skončil ve 21:30, provázel jako konferenciér japonolog Jakub Zeman.

Hlavní hvězdou večera byl bezesporu japonský umělec a choreograf bojových scén pan Tetsuro Shimaguchi, který je známým například z filmu Kill Bill. Pan Shimaguchi vystoupil spolu se svým souborem KAMUI a předvedl úžasnou show. Dále vystoupili členové Aikido Dojo Prague Yufukan pod vedením senseie Dmytri Bulgakova (3 dan aikido aikikai) a o ukázku umění Jiu jitsu se postarali členové Mitsu Izumi Dojo. Na japonskou flétnu Shakuhachi zahrál pan Vlastislav Matoušek a Jan Hála předvedl tradiční čajový obřad. Jedním z účinkujících byl také malíř Jiří Straka, vystudovaný sinolog a v současné době hostující profesor na čínské Ústřední akademii výtvarného umění. Na Japonském večeru předvedl tvorbu kaligrafie. 

Japonské tradiční tance představila profesionální tanečnice Ajna Kenning, působící jak v San Francisku, tak i v Praze. Její specializací jsou Dálně Východní tance a divadlo. Další tanečnicí, která předvedla tanec s deštníkem/slunečníkem a krátkou komentovanou ukázku oblékání kimona byla Markéta Franová. Show v samurajském brnění předvedla skupina Gorin v čele s jejím zakladatelem Silvestrem Prajerem. Zajímavá byla ukázka bojové lukostřelby. Stihla se ještě ukázka thajského bojového umění Muay Boran a školy šermu nožem. Členové Hakuzan Dojo demonstrovali umění japonského meče ve stylu Toyama ryu (sestavy Hapó nuki a Hon iai) a Jakub Zeman předvedl (spolu se S. Prajerem) sekací testy tameshigiri a to na namočených srolovaných rohožích tatami omote. 

Tuto zdařilou akci bylo možno zrealizovat díky podpoře TJ Sokol Smíchov, městské části Prahy 5 a samozřejmě členům Hakuzan Dojo v čele s Jakubem Zemanem. Přeji mnoho sil do dalších podobných akcí.

Text a foto: Martin Hradecký


úvod aktivity: Japonský večer
Bíla hora