Pro zájemce
Jsme jen prach a stín
však stín kvetoucí větve
neznamená prach
Pokud vás zaujal náš styl, není potřeba čekat na nábor – stejně je v tradiční podobě nepořádáme. Přihlásit se je potřeba přímo u našeho senseie a je možno tak učinit celoročně, a to buďto osobně na některé z našich akcí, nebo pomocí formuláře na záložce Kontakt. Rovněž je možné využít ke kontaktu senseie messenger, jeho profil je k dispozici rovněž mezi Kontakty.
Vzhledem k tomu, že cvičíme s ostrým mečem, tedy reálnou a potenciálně smrtící zbraní, vyžadujeme minimální věk 18 let a schopnost ovládat své emoce.
Prosíme o pochopení, že sensei si své studenty vybírá osobně a rovněž má vždy poslední slovo, zda je dódžó v danou chvíli otevřeno novým zájemcům.
Co očekávat?
Samotné tréninky probíhají 2x týdně (Pá, Ne ve večerních hodinách) a to buďto v tělocvičně na Smíchově nebo v oblasti pod Strahovem a trvají kolem hodiny.
Jakožto nováčka se vás ujme některý ze starších žáků dódžó a vysvětlí vám základní etiketu meče a správné techniky zacházení s ním, aby nedošlo k nechtěným zraněním.
Tréninky vždy obsahují suburi s katanou a dále některé z dalších disciplín, které trénujeme: sparring, kata, gekiken, případně šuriken, jari, tamešigiri a další. Konkrétní náplň tréninků se mění dle zájmu studentů či potřeb dódžó (např. když se blíží nějaké veřejné vystoupení)
Stalo se již tradicí, že po tréninku se scházíme se senseiem nad šálkem (či několika) dobrého čaje a probíráme v neformální přátelské atmosféře střípky z japonské kultury a další témata.
Co je potřeba? A kolik to bude stát?
Na několik prvních tréninků si vystačíte s elánem. Meč na trénink bude k zapůjčení a úborová nekázeň bude po několik tréninků tolerována. Co nejdříve je však vhodné pořídit odpovídající úbor, kterým je v našem dódžó tmavá hakama, obi a gi. Toto minimum je možno doplnit dalšími tradičními prvky oblečení (např. tabi).
Další důležitou složkou výzbroje je vlastní katana. Vzhledem k typu našich tréninků se na kvalitu ocele kladou větší nároky než u jiných dódžó. Nejste-li si jistí, sensei ochotně poradí či doporučí vhodný meč. Daišó není pro tréninky vyžadováno.
Typická začátečnická výbava vyjde kolem 15.000 Kč z čehož přibližně 12 tisíc činí katana.
Hakuzan dódžó nevybírá členské příspěvky, nicméně od všech studentů se očekává příspěvek na pronájem tělocvičny. Jeho výše se odvíjí od dohody s pronajímatelem, ale dlouhodobě se pohybuje kolem 1500 Kč na půl roku.
Další (možná překvapivé) body k uvážení:
Znalost japonštiny – při tréninku používáme pro přesnost některé japonské termíny, které ale brzy přejdou do krve. Jejich znalost předem není vyžadována. Přestože sensei japonštinu ovládá plynule, hlavním jazykem dódžó je čeština.
Pohlaví – jsme otevřeni zájemcům obou pohlaví. Dlouhodobě tvoří ženy přibližně třetinu studentů Hakuzan dódžó.
úvod